ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

XXV Międzynarodowy Zlot Miłośników Eksploracji – CHROBERZ 2008

Długo zastanawiałem się jak opisać najlepszą imprezę eksploracyjna tego roku. Uczestnicy wiedzą, że jest to niewykonalne z uwagi na wspaniałą atmosferę, właściwie dobraną lokalizację, znakomicie zorganizowane zaplecze. Tak więc poprzestańmy na krótkiej charakterystyce Jubileuszowego XXV Międzynarodowego Zlotu Miłośników Eksploracji.

Dla Portalu Poszukiwania.pl zapowiedzią nowej przygody były odwiedziny w Pałacu w Chrobrzy i rozmowa z niesamowitym człowiekiem, poetą Adamem Ochwanowskim. Przyjacielska atmosfera jaka powstała podczas tego spotkania ukazała nam, że są jeszcze wśród nas pasjonaci i miłośnicy swojej ziemi. Niedługo potem otrzymaliśmy telefon od Rafała Osieckiego, który okazał się organizatorem Pikniku Militarnego właśnie na terenie Chrobrza. Rozmawialiśmy godzinami, uzgodniliśmy wszystkie szczegóły związane ze zlotem. W jego organizację włączyły się organizacje, firmy i ludzie dobrej woli. W pewnym momencie przez ułamek sekundy pojawiła się obawa czy bez wsparcia prasy uda się ściągnąć odpowiednią ilość eksploratorów. Okazało się jednak, że na dzień dzisiejszy, tzw. gazety branżowe są już niepotrzebne, a ich brak na imprezach wcale nie powoduje mniejszej frekwencji. Śmiało mogę powiedzieć, że tylko z powodu krótkiego czasu jaki pozostał od ogłoszenia informacji do samej imprezy wiele osób nie mogło dotrzeć.
Na zlocie gościliśmy w sumie ponad 150 osób, a prawie drugie tyle przysłało informacje o niemożliwości dojechania.

Na wszystkich uczestników, którzy zjawili się w Chrobrzu czekał nocleg oraz pełne, dwudniowe wyżywienie i to za jedyne 25,- zł !!! Samo uczestnictwo w zlocie było darmowe, a dodatkowo każdy uczestnik otrzymał koszulkę zlotową, znaczek zlotowy oraz całą masę materiałów informacyjnych.

Ważnym punktem zlotu była możliwość prowadzenia poszukiwań na przypałacowym terenie. Do dyspozycji mieliśmy prawie 50 h i w wyjściu w teren nie przeszkadzała nawet licha sobotnia pogoda. Uzbrojeni w wykrywacze metali uczestnicy zlotu udali się na wskazane miejsca aby rozpocząć swoje badania. Przy rejestracji  zostały wręczone również worki, do których były wkładane odnalezione artefakty. Ilość worków jakie zaczęły się pojawiać rosły w lawinowym tempie. W niedziele mieliśmy już cały stół worków i komisja weryfikacyjna musiała spędzić przy ich ocenie sporo czasu aby wyłapać te najciekawsze, które zostały uhonorowane nagrodami. Grand Prix zlotu przypadło Piotrowi Szyngiera, który za swoje znaleziska siekierke oraz monetę otrzymał nagrodę ufundowaną przez firmę Militaria.plMultitool Leatherman Wave New, pierwsze miejsce oraz nagrodę przekazaną przez firmę Rutus wykrywacz Rutus Proxima otrzymał Ireneusz Nyga. Ponieważ na zlocie odbył się również konkurs rzutu saperką więc zwycięzca tej konkurencji Sławek ?Liściu? Czechowski został nagrodzony cenną nagrodą firmy Militaria.pl Latarką Olight T25.

Organizator zlotu Rafał Osiecki begin_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting na terenie prowadzonych badań ukrył specjalny upominek dla największego farciarza imprezy. Okazał się nim Lucjusz Chabiera, który został dodatkowo nagrodzony sporym tomem Pana Tadeusza wraz z wkładką czyli piersiówką Śliwowicy. Specjalną i będącą zaskoczeniem nawet dla organizatorów nagrodę dla Farciarza Roku ufundował Czesław Siekierski, otóż wręczony został Lucjuszowi banknot o nominale 100 euro, który ten następnie przekazał na konto pałacu.

Dla uczestników przewidziane zostały również ciekawe wykłady i referaty. Sporym zainteresowanie cieszyły się wystąpienia historyka Andrzeja Dziubińskiego oraz archeologa Dariusza Grenia. Okazało się, że poszukiwacze chcą słuchać i zdobywać wiedzę przekazywaną w ciekawy sposób przez interesujących ludzi.

W ostatnim dniu zlotu na pożegnanie wysłuchaliśmy koncertu będzińskiego zespołu Kompilacja, który oficjalnie zakończył XXV Międzynarodowy Zlot Miłośników Eksploracji. Miłym akcentem zamykającym zlot było wręczenie wszystkim uczestnikom Certyfikatu Uczestnictwa w zlocie.
Podsumowując zlotowy weekend wystarczy napisać, że do muzeum trafiły dziesiątki, a nawet setki nowych eksponatów. Po wyczyszczeniu i opracowaniu wzbogacą one muzealne gabloty, a dzięki znaleziskom monet będzie można utworzyć w muzeum niewielki gabinet numizmatyczny. Chciałbym aby kolejny XXVI MZME okazał się przynajmniej taki sam jak ten jubileuszowy.

Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim osobom, firmą i instytucją, które wsparły naszą inicjatywę:

– Eurodeputowany Czesław Siekierski
– Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski
– Piotr Żołądek – Wicewojewoda Świętokrzyski
– Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
– Janusz Cedro – Świętokrzyski Konserwator Zabytków
– Starostwo Powiatowe w Będzinie
– Urząd Miejski w Będzinie
– Andrzej Kozera – Starosta Pińczowski
– Tadeusz Sułek – Wójt Gminy Złota
– Ireneusz Gołuszka – Sekretarz Gminy Złota
– Jakub Madej – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Pińczowie
– Tomasz Pietrzykowski – Dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie
– Jerzy Trzepatowski – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu
– Artur Sakwa – Kierownik Internatu przy ZSR w Chrobrzu
– Zespół KOMPILACJA
– Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej
– Kobyłczańskie Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej
– Dariusz Greń
– Stanisław Rabiej
– Ryszard Szych
– Krzysztof Struzik
Master Pharm SP. z o. o.
– Euro Windows (UK) Ltd
Militaria.pl sieć sklepów z bronią
RUTUS Detektory metali
– P.U.H. RASPOL
– Real Mysłowice

Podziękowania dla przedstawicieli mediów lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych:

– Teleexpressu
– Marka Mikosa – Dyrektora TVP Kielce
– Ryszarda Kozieja – Radio Kielce
– Ireny i Michała Imosów – Echo Dnia
– Pawła Bochniaka i Michała Bujaka – Portal Gminy Złota