ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Festiwal celtycki w Chrobrzu lub Pełczyskach?

We wrześniu, w Chrobrzu lub w Pełczyskach w powiecie pińczowskim odbędzie się festiwal celtycki, inspirowany odkryciami dokonanymi przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Festiwal ma być podsumowaniem dotychczasowych odkryć, a później stać się cykliczną imprezą.

Profesor Aleksander Bursche zabiegał u marszałka województwa świętokrzyskiego o pieniądze potrzebne na nowe badania. Naukowiec powiedział, że Ponidzie było najważniejszym ośrodkiem celtyckim w tej części Europy i właśnie u nas powinny odbywać się takie festiwale. Profesor Bursche, zainicjował 16 lat temu i współtworzy w Biskupinie największy festiwal archeologiczny w Europie.

Naukowcy są przekonani, że odnajdą w Pełczyskach kolejne sensacyjne dowody osadnictwa Celtów nad Nidą, dlatego w tym roku potrzebują 20 tysięcy złotych na badania. Marszałek Adam Jarubas obiecał, że wystąpi do Zarządu Województwa o te pieniądze. Taką samą kwotę na badania i organizację festiwalu zadeklarował podczas spotkania rektor wspólnoty Pallotynów na Karczówce w Kielcach ksiądz Jan Oleszko.

Archeolodzy po dwuletniej przerwie chcą ponownie zbadać kilka hektarów pół, tym razem metodą bezinwazyjną, czyli bez prowadzenia wykopalisk. Celtowie osiedlili się nad Nidą około dwóch tysięcy lat temu.