ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Festiwal Celtycki w Pełczyskach – 19 września

Tak jak kilka tysięcy lat temu na celtyckim święcie palił się święty ogień, tak teraz palił on się będzie na pierwszym Festiwalu Celtyckim, który odbędzie się 19 września 2010 roku w Pełczyskach. Festiwal inspirowany jest odkryciami dokonanymi na Ponidziu przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego i stanowić ma podsumowanie dotychczasowych wykopalisk oraz szeroką promocję Ponidzia jako najważniejszego ośrodka celtyckiego w tej części Europy. W stylizowanej wiosce celtyckiej każdy będzie mógł podziwiać pokazy walk, tkactwa, widowiskowe tańce z ogniem. Specyficzny, celtycki klimat dopełni żywiołowy folk irlandzki i muzyka celtycka w wykonaniu zespołu Su Shee, koncert brytyjczyka Karla Culleya oraz taneczne popisy Stonehenge Callins. Zapowiada się wyjątkowe widowisko.

Program:

16:00 – 17:30 – SU SHEE

17:45 – 18:30 – KARL CULLAY

18:45 – 20:15 – Stonehenge & Cailins

20:30 – Lumen Noctis

ORGANIZATORZY:

Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Tadeusz Sułek – Wójt Gminy Złota

Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” – Pałac Wielopolskich w Chrobrzu

Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

Ochotnicza Straż Pożarna w Pełczyskach

Agencja Artystyczna EWA – K

PATRONAT HONOROWY:

Czesław Siekierski – Europoseł

Piotr Żołądek – Wicewojewoda Świętokrzyski

Jakub Madej – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Pińczowie

Informacje o zespołach:

SU SHEE

Żywiołowe melodie irlandzkie i celtyckie, oparte na motywach tradycyjnych z mocno osadzonym pulsem sekcji rytmicznej, unisona skrzypiec, akordeonu, autorskie teksty, rozbudowane partie instrumentalne, miarowy beat porywający do tańca wraz z charakterystyczną barwą głosu solowego są znakiem firmowym zespołu Su Shee. Z całą pewnością nie prezentują typowego irlandzkiego folku, ale Irlandia – taneczna i refleksyjna zarazem jest im wyjątkowo bliska.

KARL CULEY

Ten kultowy songwriter pochodzi z North Yorkshire. Inspiracje Karl Culley czerpie z muzyki takich artystów jak John Martyn, Elliott Smith, Paul Simon, Bob Dylan, Robert Johnson, Tori Amos, Miles Davis, Bjork, Rufus Wainwright czy Kate Bush. „To Nick Drake XXI wieku” – napisał o artyście Tasty Fanzine.

Zespół taneczny CALINS

Zespół tańca irlandzkiego, który ma na swoim koncie wiele nagród m.in. mistrzostwo świata w 2009 roku.

STONEHENGE

Zespół Stonehenge, wykonujący przede wszystkim tradycyjne tańce celtyckie, powstał w 1996 roku, założony przez muzyków z powodzeniem działających na polskiej scenie szantowej. Jak łatwo się domyślić, nazwa zespołu pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu, położonego w hrabstwie Salisbury na południu Anglii. Według wielu teorii było to miejsce, w którym Celtowie czcili swych bogów.

Pierwszy album Stonehenge, zatytułowany „Magic of Celtic Music”, ukazał się w roku 1999. W tamtym okresie krystalizowało się charakterystyczne dla brzmienie – energiczne, wręcz żywiołowe granie muzyki celtyckiej z dużą dozą słowiańskiego zacięcia. Wkrótce zespół znalazł uznanie w kręgach miłośników kultury celtyckiej i coraz częściej brał udział w prestiżowych imprezach kulturalnych. W roku 2000 premierę miał drugi album zespołu – „Echo Wyspy”. Do udziału w nagraniach muzycy zaprosili znanego kubańskiego perkusistę Jose Torresa. W marcu 2005 roku zespół zaprezentował swój trzeci album – „Celtic Express”, na którym grupa zaprezentowała nowe spojrzenie na Irish folk oraz zastosowała całą gamę nowych brzmień.

LUMEN NOCTIS

Niezwykły pokaz „tańca z ogniem” z wykorzystaniem różnego rodzaju profesjonalnego płonącego sprzętu. Płonące kule na łańcuchach, kije, liny całopalne, wachlarze, lewitujące kule, bat ogniowy to nie jedyne płonące rekwizyty, którymi posługuje się grupa LUMEN NOCTIS. Występy tancerzy to zarówno występy solowe, jak i układy choreograficzne wykonywane przy akompaniamencie elektryzującej muzyki. Taniec, chodzenie na szczudłach, połykanie i zionięcie ogniem to dodatkowe, zapierające dech w piersiach atrakcje.

W trakcie trwania imprezy zaproszeni rzemieślnicy demonstrować będą swoje umiejętności znane pradawnym mieszkańcom Pełczysk. Można będzie zobaczyć pracę garncarza, bednarza, powroźników, kowala, mincerza, tkaczki. Niejeden uczestnik opuszczać będzie WIOSKĘ CELTYCKĄ z własnoręcznie wykonanym naczyniem glinianym, kawałkiem sznurka lub wybitą przez siebie monetą.