Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” zaprasza do Chrobrza na najnowszą wystawę pn. „Broń Okresu Powstania Styczniowego”. Ekspozycja przedstawia historyczne karabiny, pistolety, rewolwery a także reprodukcje zdjęć uzbrojonych powstańców – przekrój uzbrojenia oddziałów biorących udział w tym największym w historii Polski zrywie niepodległościowym. Kolekcję broni uzupełniają archiwalne pocztówki z powstańczymi motywami patriotycznymi.
Powstanie Styczniowe 22 stycznia 1863 roku dało nadzieję na odzyskanie niepodległości. Podczas trwania działań powstańczych stoczono prawie 1200 bitew i potyczek z rosyjskim zaborcą. Było największym polskim powstaniem popieranym przez międzynarodową opinię publiczną. Ostatnie wielkie obchody rocznicowe Powstania z 1863 r. za sprawą Józefa Piłsudskiego miały miejsce w 70-tą rocznicę, w 1933 r. Przy okazji 150-tej rocznicy tego wydarzenia, przekazywanie wartości i pamięci o uczestnikach walczących o wymarzoną niepodległość daje szansę na budowanie fundamentów patriotyzmu w dobie globalizacji u młodego pokolenia.
Pałac w Chrobrzu, obecna siedziba Ośrodka Kulturalno-Historycznego „Beldonek” był siedzibą rodu Aleksandra Wielopolskiego, naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego. To tu tworzyły się idee, podczas licznych spotkań reprezentacji patriotycznych, próbujących wypracować plan uniezależnienia się od Imperatora Rosyjskiego poprzez samodzielność ekonomiczną. To właśnie w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu zderzyły się te dwa odmienne kierunki uzyskania niepodległości. Tu, niczym symbolizm wprowadzania zmian, na miejsce idei Wielopolskiego, w dobra naczelnika wkracza generał Langiewicz, by tuż obok Chrobrza w pobliskich Grochowiskach stoczyć wielką bitwę.
Wystawę można oglądać od 16 marca br. w godz. 11-16 w części bibliotecznej pałacu, w nowych salach ekspozycyjnych wyremontowanych przez członków stowarzyszenia „Beldonek”.
Eksponaty prezentowane na wystawie udostępnili: Paweł Bryś, Paweł Gola, O K-H Beldonek, Piotr Kaźmierczak, Dariusz Organ i Rafał Osiecki. Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.
Wystawa została zorganizowana dzięki pomocy Pawła Goli, Mieczysława Skowrońskiego, Piotra Majczaka, Rafała Kruka, Dariusza Garleja i Andrzeja Rytelewskiego.