W najbliższą sobotę zapraszamy do Chrobrza na spotkanie z pisarzem Zbigniewem Masternakiem. Na podstawie jego książek pochodzący z Pińczowa reżyser Andrzej Barański nakręcił film pt. „Księstwo” (2011). Na zakończenie zapraszamy na projekcję „Księstwa”.
Sobota, 29 czerwca, godz. 18.00, Pałac Wielopolskich w Chrobrzu. WSTĘP WOLNY.
ZBIGNIEW MASTERNAK (ur. 1978), pochodzi z Piórkowa w górach Świętokrzyskich. Jest prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował w 2000 r. prozą na łamach „Twórczości”. Z cyklu powieściowego pt. „Księstwo” dotychczas ukazały się: „Chmurołap” (2006 r.), „Niech żyje wolność” (2006 r.) i „Scyzoryk” (2008 r.). Masternak jest także współautorem książki „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna” oraz noweli filmowej „Jezus na prezydenta!”.
O FILMIE „KSIĘSTWO”: Mała świętokrzyska wioska. Zionący alkoholem ojciec wpaja kilkuletniemu Zbyszkowi wiarę w książęce korzenie ich rodziny. Rozbudzone aspiracje sprawiają, że kilkanaście lat później ciasna prowincjonalna atmosfera staje się dla Zbyszka nie do zniesienia. Chłopak marzy o tym, żeby wyrwać się do „wielkiego świata”. Uświadamia sobie, że jego wehikułem może stać się piłka nożna. Jest najlepszym zawodnikiem lokalnej jedenastki. Niestety, w dniu kiedy selekcjonerzy zapraszają go do udziału w treningu pierwszoligowego zespołu, chłopak nabawia się poważnej kontuzji kolana, która przekreśla jego piłkarskie plany. Zbyszek jednak się nie poddaje. Postanawia wyrwać się z rodzinnej wioski „na indeks”. Zostaje studentem prawa. Ze względu na luźny stosunek do nauki jego relacja z uczelnią jest jednym wielkim pasmem sesji poprawkowych. Po zawaleniu egzaminu ostatniej szansy Zbyszek wraca do rodzinnej wsi i wmawia wszystkim, że to tylko wakacyjna przerwa. Ojciec nie żyje od wielu lat, a matka samodzielnie prowadzi gospodarstwo. Przy życiu trzyma ją tylko świadomość, że synowi udało się osiągnąć sukces. Zbyszek początkowo czuje się wyalienowany, ale osobiste niepowodzenia sprawiają, że dzień po dniu zbliża się do mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. Jak długo Zbyszkowi uda się ciągnąć tę mistyfikację i jakie będą jej konsekwencje?