ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chrobrzu

 

 Ludowo Uczniowski Klub Sportowy CHROBRY przy ZSCKR w Chrobrzu oddał hołd Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym włączając się w ogólnopolską edycję projektu „ Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”realizowanego przez Fundację Wolność i demokracja.

DSC00001

W dniu 1 marca po krótkim powitaniu nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym bohaterów II wojny św., obok którego stanął symboliczny brzozowy krzyż poświęcony Bohaterom Niezłomnym spoczywającym w bezimiennych mogiłach, często nawet bez własnego krzyża, które za wszelką cenę starano się ukryć w mrokach niepamięci. Jako pierwszy kwiaty złożył Starosta powiatu pińczowskiego pan Zbigniew Kierkowski z Adamem Ochwanowskim, następnie pan Marek Jończyk z Kieleckiej Delegatury IPN, przedstawiciele ZSCKR Aleksandra Lichwała i Kamil Węgrzynowicz oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu.

DSC00003

Punktualnie o godzinie 12 00 uczniowie ZSCKR: Justyna Stalica, Martyna Paździórska, Karolina Dąbek, Piotr Doroz,  Hubert Grzęda, Piotr Rumas, Wojciech Siemianowski, Tomasz Łach, Konrad Pyrz, Tomasz Smaczyński, Rafał Dobaj, Mateusz Kwiecień, Kamil Lech, Paweł Zębala i Paweł Doroz, oraz  goście przybyli do Chrobrza –  wśród których pobiegł starosta Zbigniew Kierkowski,  uczniowie ZPO  Gimnazjum w Złotej  Jakub Fortuna i Gabriel Pruś, oraz uczniowie Szkoły Podstawowej – Patryk Steckiewicz i Michał Marciszewski,  wystartowali w biegu na symbolicznym dystansie 1963 m. (choć fachowcy stwierdzili, że tych metrów było mniej, ale nie o to przecież chodziło). Sygnał do startu dał pan Marek Jończyk z IPN. Pierwsze miejsce zajął  Łukasz Korzeniewski, II miejsce Tomasz Smaczyński (LUKS Chrobry), III miejsce Marcin Błach. Bieg Tropem Wilczym był  hołdem i próbą przywrócenia pamięci o Niezłomnych Bohaterach, zawodnicy biegli w koszulkach z wizerunkami: Inki, Lalka, Olecha, Młota i Łupaszki, tak więc w tym biegu wszyscy byli zwycięzcami.

DSC00007

Następnie w pałacu odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej: I m. Milena Przybylska, II m. Patryk Steckiewicz, III m. Michał Sołtysek, IV m. Bartosz Piątek i wyróżnienie Jan Dobaj. Kolejnym Puntem obchodów Dnia Pamięci była prelekcja pana Marka Jończyka z Kieleckiej Delegatury IPN i pokaz filmu dokumentalnego o odbiciu więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku przez oddziały Antoniego Hedy ps. Szarego. Ostatnim akcentem było zwiedzanie wystawy w sali balowej i  rekonstrukcja odbicia kieleckiego więzienia przygotowana przez Patryka Steckiewicza i Adama Dracza, w której uczestniczyły  dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu. W czasie całej uroczystości zbierane były pieniądze na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicachna Ukrainie (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego – Prezesa II Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zbiórki odbywały się również przed kościołami w Chrobrzu, Złotej i Wiślicy.

(Źródło: Anna Steckiewicz, www.zsrchroberz.pl)