Nasza „Biblioteka bez podziałów” powiększyła się o kolejną publikację. Pińczowski historyk Tomasz Jaklewicz wydał nową książkę o historii XIX-wiecznego Ponidzia. Książka „Dawno temu na Ponidziu…” wydana kilka dni temu jest wyjątkowa i oryginalna.
Opisuje tą krainę jaką była w XIX wieku. Przypomina ludzi którzy wtedy żyli w Pińczowie, Busku i okolicznych miejscowościach. Zadziwienie budzi podana bogata dokumentacja historyczna, mnogość drobnych szczegółów, ogrom literatury i źródeł do których dotarł Autor.
Książka mimo to nie jest napisana językiem naukowym, a jasnym i przejrzystym językiem literackim. Czyta się ją szybko i przyjemnie bez znużenia lekturą. Świat przedstawiony przez autora, to świat który choć odszedł, to dał podwaliny współczesności.
Autor książki w rozdziale „Pińczowska napoleonida, czyli od Napoleona do PRL” zmierzył się z przeszłością osadzoną w teraźniejszości. Opisuje w nim dawną dzielnicę Pińczowa Nowy Świat, która przetrwała wieki, jako bastion patriotyzmu i dawnych cnót dziewiętnastowiecznych gulonów pińczowskich, by zostać bezpowrotnie zniszczona w latach siedemdziesiątych. Dawne ulice i domy pozostały jedynie w pamięci autora i jego indywidualne wspomnienie dominuje, przywołując dawno zapomniane wydarzenia i postacie pińczowskie.
W bardzo interesujący sposób Autor opisał bitwę pod Grochowiskami przy czym podana przez niego ocena tej bitwy znacznie odbiega od powszechnie uznanych w lokalnej społeczności.
Zasługą Autora jest przypomnienie wielu nie tylko wybitnych postaci historycznych związanych z regionem, od księcia Józefa Poniatowskiego po Tadusza Kościuszkę, Mariana Langiewicza czy Aleksandra Wielkopolskiego, ale i mniej wybitnych jak pustelnika Piotra Jelonka czy utalentowanego pisarza Alberta Wilczyńskiego, który w przeciwieństwie do Dygasińskiego rzeczywiście przebywał w Pińczowie w latach swej nauki szkolnej.
(tekst i foto: www.pinczow.com)
Dawno temu na Ponidziu…
Kielce – Chroberz 2013
Cykl wydawniczy: Biblioteka „Bez Podziałów”
Pomysł i realizacja serii: Adam Ochwanowski
Wydawca: Drukarnia PANZET Krzysztof Zatorski
Copyright by:
Ośrodek Kulturalno – Historycznyo „Beldonek” – Pałac Wielopolskich w Chrobrzu
ISBN: 978-83-612240-87-7
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Publikacja wydana przy pomocy:
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
Urzędu Gminy w Złotej
Starostwa Powiatowego w Pińczowie
Urzędu Miasta i Gminy w Pińczowie
Adama Jarubasa – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego