ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Dawno temu na Ponidziu…

Nasza „Biblioteka bez podziałów” powiększyła się o kolejną publikację. Pińczowski historyk Tomasz Jaklewicz wydał nową książkę o historii XIX-wiecznego Ponidzia. Książka „Dawno temu na Ponidziu…”  wydana kilka dni temu  jest wyjątkowa i oryginalna.

Opisuje tą krainę jaką była w XIX wieku. Przypomina ludzi którzy wtedy żyli w Pińczowie, Busku  i okolicznych miejscowościach.  Zadziwienie  budzi podana bogata dokumentacja historyczna, mnogość drobnych szczegółów, ogrom literatury i źródeł do których dotarł Autor.

Książka mimo to nie jest napisana językiem naukowym, a jasnym i przejrzystym językiem literackim.  Czyta się ją szybko i przyjemnie bez znużenia lekturą.  Świat przedstawiony przez autora, to świat  który choć odszedł, to dał podwaliny współczesności.

Autor książki w rozdziale „Pińczowska napoleonida, czyli od Napoleona do PRL”  zmierzył się z przeszłością osadzoną  w teraźniejszości. Opisuje w nim dawną dzielnicę Pińczowa Nowy Świat, która przetrwała wieki, jako bastion patriotyzmu i dawnych cnót dziewiętnastowiecznych gulonów pińczowskich,  by zostać bezpowrotnie zniszczona w latach siedemdziesiątych. Dawne ulice i domy pozostały jedynie w pamięci autora i jego indywidualne wspomnienie dominuje, przywołując dawno zapomniane wydarzenia i  postacie pińczowskie.

W bardzo interesujący sposób Autor opisał bitwę pod Grochowiskami przy czym podana przez niego ocena tej bitwy znacznie odbiega od powszechnie uznanych w lokalnej społeczności.
Zasługą Autora jest przypomnienie wielu nie tylko  wybitnych postaci historycznych związanych z regionem, od księcia Józefa Poniatowskiego po Tadusza Kościuszkę, Mariana Langiewicza czy Aleksandra Wielkopolskiego, ale i mniej wybitnych jak pustelnika  Piotra Jelonka czy utalentowanego pisarza Alberta Wilczyńskiego, który w przeciwieństwie do Dygasińskiego rzeczywiście przebywał w Pińczowie  w latach swej nauki szkolnej.

jakleiwcz

(tekst i foto: www.pinczow.com)

 

Dawno temu na Ponidziu…

Kielce – Chroberz 2013

Cykl wydawniczy: Biblioteka „Bez Podziałów”

Pomysł i realizacja serii: Adam Ochwanowski

Wydawca: Drukarnia PANZET Krzysztof Zatorski

Copyright by:

Ośrodek Kulturalno – Historycznyo „Beldonek” – Pałac Wielopolskich w Chrobrzu

ISBN: 978-83-612240-87-7

Ilość stron: 300

Oprawa: miękka

 

Publikacja wydana przy pomocy:

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Urzędu Gminy w Złotej

Starostwa Powiatowego w Pińczowie

Urzędu Miasta i Gminy w Pińczowie

Adama Jarubasa – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego