ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

„Droga Krzyżowa” Adama Ochwanowskiego i Bronisława Opałki. Misterium na Karczówce

Do każdej stacji sonet z rozważaniami napisał poeta Adam Ochwanowski. Muzykę skomponował Bronisław Opałko i wraz z innymi artystami z naszego regionu wystąpi w misterium, które w Wielki Piątek zostanie wystawione w kościele na Karczówce.

– Monumentalne, przerażająco-osobisto-szczere. Łapie za serce, jakby je wyjął z człowieka. Tekst je opisuje, a muzyka przygląda się temu z każdej strony z każdej strony. Przerażające, bo dotyka spraw ostatecznych, śmierci, i takich, które nazywamy grzechem – mówi ksiądz Jan Oleszko, rektor klasztoru na Karczówce. To on był pomysłodawcą wystawienia tam utworu.

„Drogę krzyżową” Ochwanowskiego stanowią poetyckie rozważania do 14 stacji. Powstały w ubiegłym roku, opublikował je w październikowym numerze miesięcznik „Twórczość”. – Mają formę sonetu. Profesor Stanisław Żak [literaturoznawca – przyp. red.] nazwał je sonetem chromym, ja nazywam niedokończonym, bo brakuje mu czterech wersów. Zawierają uniwersalne przesłanie do ludzi, o prawach, emocjach – mówi Ochwanowski.