ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

„Panoramiści” na Ponidziu

Dwadzieścia osób z całej Polski, skupionych wokół serwisu Panoramio uczestniczyło w plenerze fotograficznym na Ponidziu.

Panoramio.com to globalna fotowitryna internetowa należąca do Google, w której użytkownik może zamieszczać zdjęcia z jednoczesnym zaznaczeniem ich miejsca na mapie. Zdjęcia spełniające odpowiednie kryteria – pokazujące geograficzne, historyczne lub przyrodnicze walory miejsc, architekturę, krajobraz – są przyjmowane na mapę Google Earth. Na równych prawach są egipskie piramidy i przydrożna kapliczka z Ponidzia. Poprzez komentarze użytkownicy – „Panoramiści” nawzajem się uczą, poznają techniki wykonania zdjęć, a także umawiają się na fotoplenery.

Inicjatorem spotkania na Ponidziu (7 – 10 czerwca) była Teresa Spychała z Warszawy. „-Ponidzie jako region geograficzny poznałam znacznie później niż sam Chroberz, który był mi bliski od dzieciństwa. Tu mieszkali moi dziadkowie i znaczna część rodziny. Urodziłam się w Warszawie i mieszkam w niej całe życie. Wakacje spędzałam nad Nidą, na zielonych łąkach, które wryły się w pamięć jako najpiękniejsze miejsce małego, dziecięcego świata. Kościół, w którym odbył się mój chrzest, Pałac Wielopolskich w cudnym parku, urocze uliczki, cmentarz, gdzie dzisiaj odwiedzam bliskich. Te miejsca po latach zobaczyłam w wirtualnym świecie Panoramio, uwiecznione przez kogoś innego. Poczułam, jakbym sama się tam znalazła. Zrobiło to na mnie duże wrażenie i znów zaczęłam częściej przyjeżdżać do Chrobrza. Z aparatem w ręce.”

Serię wcześniejszych ujęć z Ponidzia autorstwa pani Teresy zaprezentowaliśmy podczas otwarcia pleneru. W ostatni długi weekend w Chrobrzu pojawili się zaprzyjaźnieni użytkownicy Panoramio, bowiem znajomości nawiązane w wirtualnym świecie często skutkują przyjaźnią „w realu”. W kilkudniowym spotkaniu wzięło udział dwadzieścia osób z całej Polski, wśród nich kilkupokoleniowe rodziny. Na pałacową skrzynkę mailową spływają fotografie z pleneru. Najnowsze zdjęcia Panoramistów będzie można oglądać w pałacu od 4 lipca do końca wakacji. Zapraszamy!