ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Powstało Europejskie Centrum Rzeźby w Drewnie

W Chrobrzu koło Pińczowa zainaugurowano działalność Europejskiego Centrum Rzeźby w Drewnie. Będzie ono umiejscowione przy Pałacu Wielopolskich. Adam Ochwanowski, kustosz Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu powiedział, że pomysł na utworzenie centrum zrodził się wtedy, gdy zastanawiano się jak atrakcyjnie zagospodarować przypałacowy park.

Podczas uroczystości odsłonięta została rzeźba wojaka Szwejka. Jest on symbolem czeskiego humoru i pomysłowości. Autorem rzeźby jest artysta Jan Vitasek. W rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że chciał ukazać swoje dzieło w nieco zabawny sposób.

Inauguracja Europejskiego Centrum Rzeźby w Drewnie połączona została z Dniem Czeskim. Wszyscy, którzy odwiedzili Pałac Wielopolskich w Chrobrzu mogli spróbować potraw naszych południowych sąsiadów. Gościem specjalnym był wiceburmistrz czeskiej Bystrzycy Roman Vrobel. Jak mówił, centrum rzeźby to bardzo cenna inicjatywa.

Kolejne rzeźby będą powstać we współpracy z samorządami z państw z Grupy Wyszehradzkiej. Wiele wskazuje na to, że następna zostanie przygotowana przez artystę ze Słowacji.