ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
+48 50 40 88 785 palac@chroberz.info

Wolna Grupa Bukowina zagrała w Chrobrzu

Na czwartkowym koncercie Wolnej Grupy Bukowiny zjawiło się prawie 300 miłośników zespołu założonego przez Wojtka Belona. Chroberski koncert zadedykowaliśmy właśnie jemu.

Wolna Grupa Bukowina ma już 40 lat. Zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał tam z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Belon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.

W historii grupy warto odnotować nagrodzone występy na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz w licznych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych – YAPA, BAZUNA, BAKCYNALIA.

Chroberski ośrodek posiada stałą ekspozycję poświeconą dokonaniom twórczym Wojtka Belona. Są to nagrania, tomiki jego wierszy, teksty piosenek, rękopisy, listy, pamiątkowe fotografie i inne pamiątki przekazane przez rodzinę poety, pieśniarza i kompozytora. W parku przypałacowym stoi rzeźba dłuta zakopiańskiego artysty Piotra Klamerusa upamiętniająca utwór „Majster Bieda”. Odsłonięto ją w ubiegłym roku w panteonie rzeźby drewnianej.

W czwartek wystawa wzbogaciła się o nowy eksponat. Z rąk Grażyny Kulawik do naszego ośrodka trafił brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany Wolnej Grupie Bukowina przez Ministra Kultury w 2010 roku. Niepodziankę zespołowi sprawiło Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju – uhonorowało muzyków srebrnym znaczkiem TMB i przyznało Honorowe Członkostwo Towarzystwa.

Patronami koncertu byli: Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Waldemar Sikora – Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Bank Spółdzielczy w Pińczowie.